Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Z jakich elementów składa się profil okna?
Zazwyczaj podczas wyboru okien inwestorzy kierują się aspektami ekonomicznymi i estetycznymi, zapominając o tym, jak duże znaczenie ma ich dźwiękoszczelność czy izolacyjność termiczna. Za te ważne czynniki w dużym stopniu odpowiada profil okna. Jest to fragment niezwykle ważny również z perspektywy stabilności całej konstrukcji. Z jakich elementów się składa? Podpowiadamy.
Czym jest profil okna?
Profil okna to, najprościej rzecz ujmując, konstrukcja, w której znajduje się szyba. Składa się m.in. z:
- ramy,
- ościeżnicy,
- słupka,
- listew przyszybowych.
Warto wiedzieć, że jest to jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji okna, który ma decydujący wpływ na szereg aspektów. To od niego uzależniona jest nie tylko stabilność całej konstrukcji, ale też stopień ochrony przed hałasem i termoizolacyjność. Odpowiada również za zabezpieczenie okna przed włamaniem.
Przeczytaj również: Zastosowanie profili aluminiowych w instalacjach fotowoltaicznych
Z tego powodu przy wyborze konkretnego rozwiązania warto wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale również powyższe aspekty. Dodatkowo znajomość profilu okna przez inwestora może mu się przydać podczas wykonywania późniejszych prac wykończeniowych.
Rodzaje profili okiennych
Profile różnią się między sobą nie tylko wyglądem czy ilością komór, ale też szeregiem rozwiązań konstrukcyjnych, a także rodzajem zastosowanych wzmocnień. Jednak najprostszym kryterium, dzięki któremu można rozróżnić poszczególne modele, jest rodzaj zastosowanego materiału. Najczęściej wykorzystuje się profile okienne wykonane z:
- PVC,
- aluminium,
- drewna.
Obecnie firmy takie jak WESA Producent Okien zajmują się wytwarzaniem okien wyposażonych w te dwa pierwsze rozwiązania, które charakteryzują się budową komorową.
PVC to materiał, który pod wpływem działania skrajnych temperatur może być podatny na odkształcenia. Z tego powodu jest on specjalnie wzmacniany i do profili okiennych wykorzystuje się tworzywa, które zapewniają jego odpowiednią stabilność. Najczęściej umieszcza się w nim metalowe kątowniki. Od ich szerokości dodatkowo zależy stopień izolacji termicznej, jakie oferuje wybrane rozwiązanie.
Z kolei profile aluminiowe, ze względu na właściwości materiału, z którego są wykonane, cechują się dużą sztywnością, dlatego nie stosuje się w nich szerokich kątowników jak w przypadku modeli PVC.
Dodatkowo można wyróżnić profile:
- niezlicowane,
- półzlicowane,
- zlicowane.
W tych pierwszych skrzydło i ościeżnica są przesunięte względem siebie. Z kolei w drugich częściowo na siebie zachodzą. W trzecim przypadku tworzą jedną płaszczyznę po zamknięciu okna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana