Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Z jakich elementów składają się typowe pompownie?
Zagospodarowanie ścieków wymaga ich oczyszczenia, tak by po usunięciu niebezpiecznych dla środowiska naturalnego substancji, stanowiących także zagrożenie epidemiologiczne woda mogła być przekazana do podłoża albo wprowadzona do wód powierzchniowych. Do wykonania tego zadania potrzebny jest jednak odpowiedni system kanalizacyjny, który będzie w stanie zebrać nieczystości z danego terenu i przetransportować je do oczyszczalni.
Gdzie są potrzebne przepompownie ścieków?
Systemy służące do odprowadzania ścieków najczęściej działają na zasadzie grawitacyjnego spływu nieczystości za sprawą różnicy poziomów między punktem ich wytwarzania a zagospodarowywania. W terenach pagórkowatych i górzystych, a także tam, gdzie znajduje się zabudowa rozproszona np. na obszarach podmiejskich i wiejskich, uzyskanie właściwego spadku jest niemożliwe albo kosztowne, z uwagi na konieczność wykonania głębokich wykopów. Wykorzystuje się więc systemy ciśnieniowe, w których ścieki są przesyłane dalej dzięki odpowiednim zestawom pomp. W takich przypadkach niezbędne jest korzystanie z przepompowni ścieków, które będą obsługiwały całą sieć, a także mniejszych, odpowiedzialnych za wprowadzanie do systemu nieczystości z poszczególnych budynków lub ich skupisk. W zależności od potrzeb mogą one mieć zbiorniki o rozmaitej wielkości, a także zespoły pomp charakteryzujące się dopasowaną do sytuacji wydajnością. Przepompownie ścieków będą często potrzebne także w instalacjach obsługujących ścieki wytwarzane w zakładach przemysłowych, które są zwykle kierowane do wstępnego podczyszczania.
Przeczytaj również: Rodzaje przepompowni ścieków
Jak są zbudowane przepompownie ścieków?
Przepompownie ścieków mogą być wykonywane jako konstrukcje wykorzystujące wentylowaną komorę i pompy suche, które są odseparowane od zbiornika z nieczystościami podobnie jak zastosowana armatura. Tańszym i bardziej kompaktowym oraz łatwiejszym do wykonania rozwiązaniem jest jednak przepompownia z pompami zatapialnymi. W takim przypadku w zbiorniku betonowym lub zrobionym z tworzywa sztucznego umieszczany jest zespół hermetycznych pomp zatapialnych wyposażonych w rozdrabniacze mechaniczne, które chronią przed niedrożnością systemu i gwarantują odpowiedni poziom przepływu oraz wymaganą wysokość podnoszenia zawiesiny. Poza nimi w zbiorniki umieszczana jest armatura w postaci zaworów oraz urządzenia sterujące wraz z czujnikami nadzorującymi stan instalacji. Przepompownie ścieków tego typu są oferowane przez firmę Hubeny, która specjalizuje się w dostarczaniu systemów do prowadzenia gospodarki ściekami i wodami opadowymi, a także instalacji przemysłowych i oczyszczalni ścieków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana