Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zakup i montaż kontenerów modułowych a koszty inwestycji

Budynek nie musi być wcale wykonany według typowej murowanej technologii. Istnieją alternatywne metody, np. kontenery modułowe, pełniące funkcje pomieszczeń socjalnych, mieszkalnych, biurowych. Powstają one z prefabrykowanych modułów, które na placu budowy montuje się szybko w całość. Jakie są szacunkowe koszty zakupu i montaży kontenerów modułowych? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Jak buduje się kontenery modułowe?
Stosunkowo popularnym materiałem na kontener mieszkalny są kontenery morskie, które łączy się ze sobą. Koszt postawienia takiej inwestycji waha się w kilkuset tysiącach złotych. Udział w projekcie samych materiałów jest dość niski – używany kontener morski można zakupić bezproblemowo za kilka tysięcy złotych. Największe koszty wiążą się z ich przeróbkami, wykonaniem elewacji zewnętrznej, przeszkleń, a także wyposażeniem i umeblowaniem wnętrza. Sporo wynosi także wykonanie odpowiedniej izolacji, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej. Im większe wymagania, tym większe koszty.
Przeczytaj również: Czym się różnią kontenery na gruz od kontenerów na śmieci?
Kontenery modułowe można – w razie potrzeby, np. na placu budowy – rozmontować, załadować na samochód ciężarowy i przewieźć w inne miejsce.
Produkcją, transportem (z rozładunkiem) i montażem kontenerów modułowych zajmuje się firma Novikont z Oświęcimia. Wszystkie obiekty, oferowane przez przedsiębiorstwo, cechują się pełną zabudową instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz różnych przyłączy.
Przeczytaj również: Jakie są rodzaje kontenerów budowlanych?
Zalety kontenerów modułowych
Kontenery modułowe to przede wszystkim niska cena, krótki czas trwania inwestycji i budowy, a także mobilność. Szczegółowe koszty zależą od standardu docelowego budynku, liczby instalacji, powierzchni i wyposażenia. Ogólnie można wywnioskować, że montaż i zakup kontenerów modułowych jest niemal dwukrotnie tańszy od budowy tradycyjnego, murowanego lub drewnianego, budynku.
Przeczytaj również: Możliwości konfiguracji kontenerów modułowych
Bardzo atrakcyjna cecha kontenerów modułowych (prosperujących jako np. kontenery biurowe, mieszkalne, socjalne, sanitarne) to bardzo krótki czas realizacji – zazwyczaj do kilkunastu tygodni (w przypadku skomplikowanych projektów lub niesprzyjających warunków pogodowych). Również transport kontenerów w docelowe miejsce i montaż poszczególnych modułów nie trwa długo. Najwięcej czasu zajmuje podłączenie konkretnych instalacji, zewnętrznych mediów i umeblowanie.
Mobilność kontenerów wiąże się z łatwością ich przenoszenia w inne miejsce, co przydaje się np. na placach budowy. Demontaż kontenerów, załadunek na samochód i transport może zająć tylko kilka dni. Ich sprzedaż, przeróbki, modyfikacje nie wiążą się z wielkimi problemami – w przeciwieństwie do tradycyjnych budynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana