Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zakup zasobnika CWU – pionowy czy poziomy?
W większości domów jednorodzinnych uzyskanie dostępu do ciepłej wody oznacza konieczność zainstalowania specjalnego urządzenia służącego do jej podgrzewania w postaci bojlera o pojemności właściwej dla planowanego poboru lub podgrzewacza przepływowego o odpowiednio dużej wydajności. Dobór dobrego rozwiązania wymaga podjęcia decyzji co do zastosowanego mechanizmu przekazywania ciepła oraz sposobu montażu zbiornika.
W jaki sposób mogą działać zasobniki CWU?
Wytwarzanie ciepłej wody użytkowej w bojlerze przebiega dzięki wykorzystaniu wody z instalacji c.o. lub grzałki elektrycznej. W zasobnikach można zastosować wężownicę, a więc specjalnie wyprofilowaną rurkę umieszczoną wewnątrz zbiornika, przez którą przepływa ciepła woda pobierana z systemu c.o., która przekazuje zmagazynowaną temperaturę do zbieranej wody użytkowej. Inną opcją jest użycie zbiornika warstwowego. W takim przypadku woda „grzewcza” przepływa w przestrzeni między ścianką zewnętrzną a wewnętrzną zbiornika, ogrzewając tą drugą, która z kolei transmituje ciepło do znajdującej się w zasobniki wody. Alternatywą jest zbiornik, w którego wnętrzu zamontowano grzałkę elektryczną. Zasobniki warstwowe oraz elektryczne mogą występować nie tylko w standardowych wersjach pionowych, ale także poziomych. O rozróżnieniu tym warto pamiętać, decydując się na zakup odpowiedniego podgrzewacza wody. Na Śląsku można je znaleźć m.in. w ofercie firmy ZETEM.
Co wyróżnia zasobniki poziome?
W zasobnikach poziomych ciepłej wody użytkowej zbiornik jest montowany w pozycji „leżącej”, co nierzadko pozwala na łatwiejsze ulokowanie go w pomieszczeniu kotłowni. Taka konstrukcja wymaga jednak innego rozmieszczenia króćców zasilającego i odbierającego, a także właściwego umieszczenia grzałki. O ile w urządzeniach warstwowych nie ma to znaczenia, ponieważ elementem roboczym jest cała powierzchnia wewnętrzna, o tyle w zasobnikach elektrycznych ważne jest by grzałka znajdowała się w takim położeniu, by miała kontakt z wystarczającą ilością napływającej do zbiornika wody. Popularnym rozwiązaniem są ogrzewacze pionowo-poziome, które można instalować w sposób najlepiej odpowiadający ilości dostępnego miejsca. Ekspertem w zakresie techniki grzewczej jest firma ZETEM, specjalizująca się w doborze i montażu zasobników CWU.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana