Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa podczas montażu rusztowań

Rusztowania pozwalają na swobodne prowadzenie robót na wysokości, gwarantując wygodny dostęp do wszystkich części obiektu, przy którym mają być wykonywane prace. Dzięki nim możliwe jest także używanie potrzebnego sprzętu oraz korzystanie z niezbędnych materiałów. Ze względu na ryzyko upadku czy zawalenia się konstrukcji podczas jej montażu należy ściśle przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Kto może zajmować się montażem rusztowań?
Rozstawianie rusztowań wymaga dobrej znajomości konkretnego systemu oraz dokładnego wypełniania zaleceń producenta co do sposobu łączenia poszczególnych części. Dla zagwarantowania przestrzegania zasad bezpieczeństwa osoby, które będą zajmować się montażem rusztowań, muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Będzie to zaświadczenie o pomyślnym zdaniu egzaminu organizowanego przez komisję reprezentującą Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBiGS). Dokument ten jest wymagany również przy demontażu rusztowania. Warto też pamiętać, że rusztowanie musi posiadać deklarację zgodności wystawioną przez jego producenta, która potwierdza jego zgodność z obowiązującymi normami tj. PN-EN 12810 „Rusztowania elewacyjne z elementów prefabrykowanych” oraz PN-EN 12811 „Tymczasowe konstrukcje stosowane na placu budowy” albo certyfikat zgodności wystawiony przez IMBiGS. Obowiązkowa jest też pełna dokumentacja techniczno-ruchowa oraz potwierdzenie odbioru rusztowania na podstawie sporządzonego protokołu, który powinien być odnotowany w dzienniku budowy. Równie ważny będzie dobór odpowiedniego rusztowania pod względem nośności, która powinna zostać dopasowana do planowanych obciążeń zarówno, jeżeli chodzi o masę korzystających z niego pracowników i używanego sprzętu, jak i możliwego obciążenia wiatrem.
Co jest szczególnie ważne przy montażu rusztowań?
Proces montażu rusztowań wymaga starannego przygotowania podłoża oraz dobrego wypoziomowania fundamentu, na jakim zostanie ono ustawione. Jest to ważne, ponieważ przy wysokich konstrukcjach nawet niewielkie odchylenia mogą negatywnie wpłynąć na ich stabilność. Równie istotne okaże się prawidłowe kotwienie rusztowania do elementów konstrukcyjnych obiektu oraz właściwe zastosowanie stężeń, które usztywnią całość i zapobiegną skręcaniu się poszczególnych elementów, a w efekcie możliwemu zawaleniu się całej struktury.
Usługi związane z wypożyczaniem rusztowań oraz ich transportem, a także odpowiednim przygotowaniem wykonuje m.in. firma Euro Rusztowania z Wrocławia. Specjalizuje się ona również w sprzedaży oraz wynajmie ogrodzeń przenośnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana