Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z mechaniki scenicznej
Przygotowanie atrakcyjnego wydarzenia scenicznego to nie tylko wyzwanie dla mających wystąpić artystów, ale także konieczność zgromadzenia oraz właściwego zastosowania różnych elementów mechaniki scenicznej, które umożliwią uzyskanie oczekiwanych efektów i ułatwią obsługę techniczną całego przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że część wykorzystywanych urządzeń wymaga zachowania szczególnej ostrożności z uwagi na ryzyko wypadku.
Mechanika sceniczna a istniejące zagrożenia
Nowoczesne spektakle, koncerty czy wszelkiego rodzaju pokazy odbywające się na scenie dla zapewnienia efektów wizualnych oraz nadania całemu wydarzeniu odpowiedniej dynamiki często wiążą się z zastosowaniem rozmaitych elementów mechaniki scenicznej. Obejmuje ona różne urządzenia, które służą do transportu wyposażenia, zmiany lokalizacji dekoracji czy wykorzystywanych akcesoriów, a także ich podnoszenia i opuszczania. Wśród używanych najczęściej znajdą się m.in. wciągarki linowe pomagające w obsłudze mostów do systemów oświetleniowych i nagłośnieniowych, a także unoszeniu sztankiet do podczepiania dekoracji. Stosuje się również podnoszone platformy, które ułatwiają dostarczanie instrumentów, rekwizytów czy zmianę części scenografii. Nie można zapomnieć o zapadniach scenicznych i scenach obrotowych. Działanie systemów tego rodzaju łączy się z podnoszeniem i przemieszczaniem przedmiotów o dużej masie, co stwarza wiele zagrożeń w razie nieodpowiedniej obsługi np. złego mocowania, jak również możliwej awarii sprzętu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenia transportu bliskiego, w tym szeroko używane w ramach mechaniki scenicznej wciągniki i wciągarki, wymagają posiadania odpowiednich uprawnień UDT (Urzędu Dozoru Technicznego).
BHP przy korzystaniu z mechaniki scenicznej
Używanie sprzętu zaliczanego do mechaniki scenicznej, zwłaszcza wciągników i wciągarek wiąże się z koniecznością utrzymywania ich w odpowiednim stanie technicznym oraz przeprowadzania przeglądów konserwacyjnych, które w zależności od typu urządzenia – mechanizmu działania, a także udźwigu – muszą się odbywać co 30 lub co 90 dni. Do najważniejszych reguł, jakich należy przestrzegać podczas pracy, należą rozpoczynanie użytkowania od sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania sprzętu, właściwego mocowania ładunku, przestrzeganie dopuszczalnego obciążenia urządzenia oraz ciągła obserwacja obszaru znajdującego się pod unoszonym ładunkiem. Wszystkie zadania związane z przygotowaniem elementów mechaniki scenicznej warto zlecać doświadczonemu wykonawcy np. firmie Piasecki i Syn. Przedsiębiorstwo poza obsługą techniczną scen oferuje także wykonywanie konstrukcji stalowych oraz specjalizuje się w automatyce przemysłowej i robotyce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana