Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa przy pracy z dźwigami wieżowymi

Żuraw wieżowy to dźwignica składająca się z pionowego masztu i wysięgnika poziomego, do którego mocowany jest hak lub chwytak przenoszący ładunki. Do obsługi żurawia potrzebne są trzy osoby, a mianowicie operator z odpowiednimi uprawnieniami i hakowy, który zawiesza i odczepia ładunki. Natomiast osobą odpowiedzialną za przekazywanie komunikatów pomiędzy hakowym a operatorem jest sygnalista. W związku z dużym ryzykiem wypadku, prace przy obsłudze żurawia podlegają pewnym zasadom bezpieczeństwa. Jakim konkretnie?
Praca z dźwigiem wieżowym. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują?
Warto mieć na uwadze, że praca operatora żurawia odbywa się w trudnych warunkach – duże wysokości, zmienne warunki atmosferyczne, wibracje, hałas, wymuszona pozycja ciała to tylko niektóre czynniki, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo.
Obowiązujące przepisy jasno wskazują, że operator żurawia może wykonywać prace przez maksymalnie osiem godzin na dobę, przy czym nieodpuszczalne jest obsługiwanie żurawia, jeśli w kabinie panuje temperatura niższa niż 18 stopni Celsjusza lub wyższa niż 28. Każda kabina musi być zatem wyposażona w urządzenie służące do pomiaru temperatury oraz odczytu prędkości wiatru na wysięgniku żurawia – prace powinny być wstrzymane w razie wystąpieniu wiatru o prędkości 10 m/s przy transportowaniu ładunków wielkoformatowych i 15 m/s dla pozostałych.
Konieczne jest także zastosowanie elementów łączności, które służą do komunikacji z sygnalistą oraz zapewnienie odpowiedniego oświetlenia na obszarze pracy żurawia. Co więcej, w przypadku żurawi, których kabina jest usytuowana na poziomie wyższym niż 80 m, wymagana jest winda lub inna bezpieczna droga dotarcia. Teren pracy żurawia musi być odpowiednio oznakowany – niedopuszczalne jest przenoszenie ładunku poza ściśle wytyczonym obszarem.
BHP przy obsłudze żurawia. O czym warto wiedzieć?
Osobą uprawnioną do obsługi żurawia jest operator, który musi mieć kwalifikacje potwierdzone przez Dozór Techniczny, czyli odbyć kurs zakończony egzaminem. Gdy na placu budowy potrzebny jest żuraw, to przedsiębiorstwa budowlane zwykle korzystają z oferty wynajmu dźwigów. Takie usługi świadczy firma Fanbe, której siedziba mieści się niedaleko Skawiny. Zaletą wynajmu jest możliwość wydzierżawienia sprzętu wraz z wykwalifikowaną obsługą, co pozwoli uniknąć konieczności szkolenia pracowników.
Operator żurawia z odpowiednimi kwalifikacjami ma wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy – zna zagrożenia, jakie mogą wystąpić i potrafi na nie odpowiednio zareagować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana