Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zasady bezpieczeństwa przy pracy z wiertnicą horyzontalną
Wiertnice horyzontalne to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń wykorzystywanych w branży budowlanej. Znajdują zastosowanie przy kładzeniu rurociągów czy prowadzeniu sieci kablowych nawet pod ciekami i zbiornikami wodnymi czy w terenie z rozbudowaną infrastrukturą. Aby prace z zastosowaniem wiertnic poziomych przebiegały sprawnie i bezpiecznie, trzeba pamiętać o kilku zasadach, z których podstawowe przedstawiamy w artykule.
Przygotowanie do prac wiertniczych
Przed rozpoczęciem prac z wykorzystaniem wiertnicy horyzontalnej konieczne jest odpowiednie przygotowanie do nich. Pierwszy krok to dokładna analiza terenu, przez który mają przebiegać przewierty. Umożliwia ona dobór miejsca rozpoczęcia robót oraz odpowiedniego przygotowania do nich. Istotny jest dobór wiertnicy poziomej oraz przystosowanego do niej systemu płuczkowego, w zależności od skali prowadzonych prac i specyfiki terenu.
Przeczytaj również: Serwis koparek - wszystko, co warto wiedzieć
Dla zachowania bezpieczeństwa podczas przewiertów bardzo ważne jest stabilne ustawienie maszyn. Chociaż wiertnicami poziomymi można pracować nawet w trudnym terenie, należy je ulokować na odpowiednio przygotowanym, możliwie płaskim i utwardzonym terenie, co pozwoli na płynną i bezpieczną pracę. Przed uruchomieniem maszyny konieczne jest również sprawdzenie jej stanu technicznego oraz weryfikacja uprawnień operatora.
Przeczytaj również: Jak dbać o stan techniczny maszyn budowlanych?
Bezpieczeństwo prowadzenia przewiertów bezwykopowych
Chociaż praca wiertnicą poziomą jest bezpieczniejsza niż przy wykorzystaniu maszyn do wykopów, należy podczas niej przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak podkreślają eksperci dystrybutora maszyn XCMG-Europa na polskim rynku, teren prac powinien być odpowiednio oznaczony i zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Dotyczy to zarówno miejsca wykonania otworu wejściowego, jak i planowanego miejsca zakończenia przewiertu.
Przeczytaj również: Jak przebiegają remonty maszyn budowlanych?
Wszyscy pracownicy obecni na placu budowy muszą być zaopatrzeni w odzież i obuwie ochronne. Konieczne jest też zaznajomienie ich z zasadami pracy wiertnicą horyzontalną. Operator maszyny musi być osobą odpowiednio przeszkoloną i uprawnioną do wykonywania przewiertów. Istotne jest również, aby podczas prac na ich terenie przebywały wyłącznie osoby obsługujące maszyny oraz nadzorujące przebieg robót. Ponadto, personel powinien być świadomy wszelkich potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się podczas pracy i podjąć niezbędne kroki, aby ich uniknąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana