Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie mieszanek silikonowych w budownictwie

Spis treści
- Jaką rolę pełni silikon w budownictwie?
- Czym wyróżniają się uszczelnienia silikonowe?
- Jakie rodzaje uszczelnień silikonowych stosuje się w budownictwie?
Silikon to materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Choć kojarzy się przede wszystkim jako uszczelnienie stolarki drzwiowej i okiennej, a także instalacji i urządzeń sanitarnych, równie ceniony jest w wielu innych branżach, między innymi w budownictwie. Jakie rodzaje silikonów wykorzystuje branża budowlana? Jakimi cechami się charakteryzują i gdzie mają zastosowanie?
Jaką rolę pełni silikon w budownictwie?
W naszych domach i mieszkaniach znajduje się wiele wypełnień i uszczelnień wykonanych z silikonu szklarskiego, kamieniarskiego, dekarskiego, sanitarnego, wysokotemperaturowego lub mieszanek silikonowych, takich jak fluorosilikon, silikon eketroprzewodzący i termoprzewodzący, odporny na działanie pary wodnej i ognia, a także silikon dielektryczny. Jak wyjaśnia producent wyrobów silikonowych i gumowych Larkis, silikon w budownictwie wykorzystuje się do:
-
uszczelniania powierzchni narażonych na przebarwienia i korozję,
-
spoinowania szczelin w elewacjach, ościeżnicach drzwi i okien,
-
uszczelniania ram okiennych od wewnątrz,
-
uszczelniania instalacji w kuchniach i łazienkach,
-
uszczelniania parapetów, podłóg, schodów i blatów wykonanych z kamienia naturalnego i syntetycznego,
-
uszczelniania pokryć dachowych i systemów rynnowych.
Czym wyróżniają się uszczelnienia silikonowe?
Łatwe kształtowanie i barwienie sprawiają, że uszczelnienia silikonowe wykorzystywane są w budownictwie w wielu formach, zarówno stałych, jak i płynnych. Silikon to materiał niezwykle elastyczny i trwały. Cechuje się dużą odpornością na wysokie i niskie temperatury – w zależności od mieszanki może pracować w środowisku o obciążeniu termicznym od -90°C do nawet +350°C, bez utraty swoich właściwości. Dodatkowo wyroby silikonowe mogą współpracować z wieloma substancjami chemicznymi. Są odporne na szkodliwe działanie zróżnicowanych czynników atmosferycznych, co bezpośrednio wpływa na długą żywotność i zachowanie stałej formy przez wiele lat. Bez wątpienia atutem jest również brak zapachu.
Jakie rodzaje uszczelnień silikonowych stosuje się w budownictwie?
Wyroby silikonowe uzyskuje się w procesie wytłaczania, formowania bądź technologii wtrysku ciekłego. Dzięki tak wielu możliwościom obróbki, materiał może przyjmować dowolne kształty i być produkowany w seriach pozwalających uzyskać setki elementów o takich samych parametrach. W budownictwie wykorzystuje się między innymi elementy amortyzujące, tłumiące i odbojniki. Popularnością cieszą się węże przemysłowe, osłony do okablowania, profile, zaślepki i zatyczki wykonane z silikonu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana