Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie posadzki z jastrychu
Posadzki jastrychowe wykonuje się najczęściej po to, by móc układać na nich elementy wykończeniowe podłogi. Są to warstwy płynne lub suche, które mogą być wykonywane w zabudowaniach murowanych, jak i domach drewnianych. Jastrych różnicuje się pod względem zastosowanego materiału oraz grubości, ale też oczekiwanych właściwości posadzki. Z tego artykułu dowiesz się, do jakich celów tworzy się posadzki jastrychowe. Przeczytaj!
Najpopularniejsze rodzaje jastrychu i ich zastosowanie
Zdecydowanie najchętniej wykorzystywanym typem jastrychu są posadzki mokre. Wykonuje się je z mieszanek cementowych, anhydrytowych, gipsowych, epoksydowych, asfaltowych i magnezjowych. Jak wskazuje specjalista w dziedzinie posadzek firma „JIMI USŁUGI BUDOWLANE” z Miałki k. Ińska, tego typu płynne posadzki jastrychowe wykonuje się przeważnie w konstrukcjach murowanych na warstwach betonu podkładowego lub na stropach betonowych i prefabrykowanych. Ich celem jest stworzenie odpowiednich warunków do montażu elementów wykończeniowych poziomych oraz zakrycie instalacji ogrzewania podłogowego. W związku z tym jastrychy mają grubość od kilku milimetrów do kilku centymetrów.
Najważniejszym celem, jaki spełniają posadzki jastrychowe, jest wyrównanie podłoża. Jeśli poprzednia warstwa betonu została wylana profesjonalnie, wystarczy kilkumilimetrowa warstwa płynnego jastrychu samopoziomującego, który zniweluje wszystkie dołki i wgłębienia. Nie potrzebuje zbrojenia, ponieważ jego struktura jest niskokurczliwa podczas wysychania. Kolejnym zastosowaniem posadzek jastrychowych jest izolacja termiczna i akustyczna. Sama w sobie stanowi dobrą barierę dla ww. kwestii dźwiękowych i cieplnych. Zaleca się jednak dodatkowo zamontować warstwy wygłuszające, wytłumiające i izolujące cieplnie dla zapewnienia najlepszego efektu.
Pozostałe zastosowania posadzek jastrychowych
Co bardzo interesujące, jastrych może być ostatnią warstwą podłogową. Takie rozwiązania stosuje się zwłaszcza w pomieszczeniach typu piwnica, garaż, czy poddasze nieużytkowe. Nie ma potrzeby wykańczać ich dodatkowymi warstwami płytek, czy paneli, a jastrych skutecznie spełnia rolę wierzchniej powłoki podłogowej.
Jastrych suchy i jego zastosowanie
W domach drewnianych (zwłaszcza na stropach) wykonuje tylko jastrychy suche. Mogą być stworzone z płyt kartonowo–gipsowych, płyt OSB czy gipsowo–włóknowych. Ich zadaniem jest zamknięcie strefy stropu oraz posadzki na parterze, oraz zapewnienie równej powierzchni do układania wykończenia. Poza tym jastrych suchy spełnia wszystkie inne właściwości posadzki – od izolacyjnej, po wykończeniową.
Szukasz odpowiednich fachowców do wykonania prac budowlanych? Sięgaj tylko po sprawdzone firmy!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana