Skorzystałeś z usług specjalisty budowlanego? Podziel się swoimi doświadczeniami, oceń i zostaw komentarz. Twoja opinia stanowi cenny materiał poglądowy dla reszty odwiedzających nas osób. Postaraj się aby była obiektywna, uwzględnij wszystkie wady oraz zalety. Pamiętaj - na najbardziej negatywną ocenę zasługują jedynie skrajne przypadki braku profesjonalizmu, a o przeszkodach we współpracy czasem decyduje siła wyższa. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy opinii i zachęcamy do zapoznania się z komentarzami innych użytkowników.
Zastosowanie profili aluminiowych w instalacjach fotowoltaicznych
Wyroby z metali nieżelaznych znajdują swoje zastosowanie w budownictwie i wielu dziedzinach przemysłu. Służą do wykonywania instalacji, rozmaitych konstrukcji czy budowy części maszyn. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się profile aluminiowe wykorzystywane do mocowania paneli fotowoltaicznych. Jakie właściwości mają profile aluminiowe i jakie są ich rodzaje? Piszemy.
Charakterystyka profili aluminiowych
Aluminium (glin) to lekki materiał, który wyróżnia się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Połączenie tych cech sprawia, że materiał jest chętnie wykorzystywany do budowy różnych konstrukcji. Popularnym kształtownikiem tego typu są profile aluminiowe, z których buduje się ramy przeznaczone do wypełniania różnymi metalami. Wśród najważniejszych cech tych elementów należy wymienić m.in.:
Przeczytaj również: Czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne?
łatwą obrabialność;
niewielką masę;
właściwości antykorozyjne;
niepalność i brak toksyczności.
Dużą zaletą takich profili jest też przyjazność dla środowiska naturalnego – łatwo je przetwarzać, w dodatku stosunkowo niewielkim kosztem.
Rodzaje profili aluminiowych
Kształtowniki z aluminium dostępne są na rynku w różnych wariantach. Obecnie w hurtowniach można znaleźć profile aluminiowe o następujących przekrojach poprzecznych:
Przeczytaj również: Z jakich elementów składa się profil okna?
teowniki: stosowane np. do budowy stelaża pod płyty gipsowo-kartonowe;
ceowniki: wykonuje się z nich okna i drzwi;
kątowniki: elementy przydatne m.in. w ogrodnictwie do budowy szklarni;
pręty aluminiowe: cechują się dużą wytrzymałością na obciążenia i czynniki pogodowe.
Coraz większą popularnością cieszą się także profile fotowoltaiczne. Wyroby z metali kolorowych można nabyć np. w hurtowni metali nieżelaznych P.W. Zielonka.
Przeczytaj również: Jak dbać o panele fotowoltaiczne?
Profile aluminiowe w fotowoltaice
Dwie najważniejsze właściwości aluminium, czyli lekkość i wytrzymałość, sprawiają, że materiał ten doskonale nadaje się do mocowania paneli fotowoltaicznych, zarówno na dachach, jaki na gruncie. Zapewnia on solidność i stabilność całej konstrukcji. Profile do paneli PV produkuje się z wysokiej jakości aluminium i często są już przystosowane do mocowania za pomocą specjalnych klamer. Aluminium świetnie sprawdza się w warunkach zmiennych temperatur, a także dużego nasłonecznienia czy wilgoci, nie ma więc ryzyka korozji. Materiału nie trzeba też konserwować. Szyny można znaleźć w hurtowniach w różnych długościach i szerokościach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana